+421 907 124 849
 • admin

Je jasné, že veta „koľko to stojí?“ vyhráva rubriku otázka roka, no my si teraz poďme povedať k tomu niečo bližšie.
Základná čiastka, ktorá sa na začiatku určuje je cena za skeletovú konštrukciu. Skeletová konštrukcia obsahuje obvodové múry, stropnú konštrukciu, krov a statickú výplň krovu.
Dovolím si tvrdiť, že drvivá väčšina firiem kalkuluje cenu skeletu za m² zastavanej plochy. My naopak určujeme cenu za meter kubický (m³). Kalkulácia ceny za skelet pri m³ je vlastne spotreba dreva pri výrobe skeletu + odmena.
Ukážem vám teraz rozdiel počítaný najprv pri zastavanej ploche a potom výpočet za spotrebu dreva + odmenu.

(Počítané pri priemere klátu 300mm)
Príklad: Skeletová konštrukcia 260€/1m² zastavanej plochy

Rozmer domu: 10m x 10m = zastavaná plocha 100m² x 260€ = 26 000€

(Počítané pri priemere klátu 300mm)
Príklad: Skeletová konštrukcia 430€/1m³ spotreba dreva+odmena

Rozmer domu: 10m x 10m=55m³x430€=23 650€

Tu máme teda možnosť vidieť, aký rozdiel je v kalkulácií skeletovej stavby. Samozrejme jednotlivé výpočty sa môžu líšiť. Záleží napríklad od zložitosti projektu, no v cene vidíme nejaký percentuálny rozdiel.
Taktiež nemôžeme zabúdať na rozdiel v hrúbke priemeru klátu. Tam sa ceny diametrálne odlišujú.

K cenám za hrubú stavbu a stavbu na kľúč. Otázka, ktorá samozrejme zaujíma azda najviac. Pre všeobecné vysvetlenie čo sa týka hrubej stavby a stavby na kľúč. Jednotlivé práce (napr. krytina, obklady, podlahy, nátery, okná…) sú vždy cenovo odlišné skrz výber konkrétnych materiálov. Tie si samozrejme vyberá sám zákazník počas realizácie stavby. Rozdiel v cene môže robiť aj to, že ponúkame počas priebehu stavby zasiahnuť aj zákazníka vlastnými rukami. Čiže, keď si vie niekto zrealizovať nejakú prácu na stavbe sám, tým pádom vie ušetriť.

Taká malá rada na záver. Cenu za klasický štandard za hrubú stavbu si môžete približne vypočítať, keď si na cenu skeletovej stavby prihodíte dvoj-násobok až dva a pol násobok ceny.
Cenu za stavbu na kľúč si môžete vypočítať približne trojnásobok ceny skeletu. Ceny však môžu byť aj vyššie aj nižšie. Záleží na štandarde, ktorý si určuje sám investor.

Dúfam, že sme prispeli nejakou radou😊

Úspešný začiatok nového týždňa praje tím Staviam Zruby

2 Comments

 1. Jozef
  5. marca 2023 at 13:49

  pozdravujem chcem sa opýtať vedeli by ste dokončiť stavbu ak je uz skelet 1 poschodia postaveny s hrubky dreva 35 cm. Chyba podkrovie a 2dvoj garaz samozrejme mal by som zaujem o stavbu komplet na klúč dakujem za odpoved. majitel mi nechce prezradit firmu ktora mu to stavala stavba sa nachadza v Malom Slavkove je mozne ze je to aj vasa praca 😉 dakujem za odpoved .

  s pozdravom Králik Jozef

  • lubomir123
   12. apríla 2023 at 22:04

   Dobrý deň,
   napíšte nám mail.

   S pozdravom

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *